Csapatunk története
2008. szeptemberétől újjáindult az 552. Petneházy Dávid Cserkészcsapat a Szeged-Kálvin téri Református Egyházközség fenntartásában.
2008. szeptemberében a Clarisseum Református Óvoda végzett növendékei, a hittanos gyermekek, a gyermek istentiszteletre járók közül egy fiú (Puma őrs) és egy lány őrs (Kaktusz őrs) alakult.
2009. szeptemberében alakult egy új leányőrsünk, a Citromfű őrs. 2010/2011-ben megalakult legújabb őrsünk a Kobra őrs.
Az ujjáalakult csapat közös karácsonyi ünnepségét 2008. december 21-én tartotta a kisteremben.
A portyát és kiscserkészeink és cserkészünk próbáztatását 2009. június 19-21. között tartottuk a mórahalmi Tópart tanyán.
Az ünnepélyes fogadalomtételre 2009. június 21-én vasárnap este (rossz idő miatt) a kisteremben került sor.
Csapatunk 2009. évi nagytáborának (XVI. nagytábor) Bakonyújvár adott helyszínt. Közel harmincan - kicsik és nagyok - táboroztunk 2009. július 25-augusztus 1. között, és tértünk haza sok-sok élménnyel gazdagon.
ÉS AHOGYAN AZ EGÉSZ KEZDŐDÖTT...
A Szegedi magyar királyi állami Baross Gábor reáliskola - gimnázium -gyakorlógimnázium 1894-1951 között abban az épületben (Szeged, Horváth Mihály utca 2.) működött, melyben jelenleg a Vedres István Építőipari Szakközépiskola található. Ebben az épületben alakult 1925-ben a Piarista gimnáziummal közös cserkészcsapatból kivált, önálló csapat.
A csapat igazolt száma és neve az alábbi volt:
„552. sz. PETNEHÁZY DÁVID cserkészcsapat, Szeged”
Első parancsnoka az iskola akkori történelem-földrajz szakos tanára: dr. Firbás Oszkár (1894-1958) volt, aki zoológus apja oldalán gyermekkorától járja a természetet, a Magas Tátra szerelmese. Megjárta az első világháborút, frontkatonaként, tartalékos főhadnagyként. A ’25-ben alakuló, önálló cserkészcsapat az ő ötlete alapján vette fel a „Petneházy Dávid” nevet.
Petneházy legendás kuruc lovaskapitány, aki Buda 1686-os visszafoglalásakor elsők között küzdött a várfalakon. Dr. Firbás Oszkár 1930-tól a Baross iskola igazgatója lett, a csapat parancsnokságát Inczédy László hittanárnak adta át.
A háború befejezése utáni években is dr. Firbás Oszkár volt az egyetemhez tartozó gyakorlógimnázium igazgatója. A csapat utolsó parancsnoka: dr. Eszes Ferenc (1912-1986) volt. A Rákosi féle „fordulat évében” váltották le az igazgatóságról Firbás Oszkárt és szüntették meg a cserkészcsapatot is. (1948)
1991 nyarán tartották meg a „Baross-találkozót”, ahol több mint 200 öregdiák gyűlt össze a régi iskola épületében, és megalakították a „Baross Öregdiákok szövetségét”. Már ekkor többen felvetették a cserkészcsapat hagyományainak újraélesztésének, ápolásának szükségességét. A régi iskola helyén működő Vedres szakközépiskola vezetése, élén Békei László igazgató úr, mindenben segítségükre volt. Feltétlenül szükségesnek látták a Baross öregdiákok segítségével a cserkész-szellem mai fiatalság felé való közvetítését.
Ez bátorított fel a régi diákokat, Öregcserkészeket, hogy 1991. nov. 29-én kimondják az 552. számú Petneházy Dávid Cserkészcsapat újraalakítását. Az ”Öregcserkész raj”-hoz akkor 19-en csatlakoztak, mindannyian volt cserkésztestvérek. Céluk, a fiatalok cserkészetének patronálása.
Az első toborzás alkalmával a Vedreses fiatalok közül 14-en jelentkeztek és így egy fiatal, lelkes testnevelő tanár, Nagy János vezetésével újraindult a cserkészélet. 19 öregcserkész és 15 fiatalcserkész a hagyományos néven folytatta, illetve elkezdhette cserkészéletét a régi falak között.
A Vedres iskola igazgatósága az otthont is biztosította. Az Öregcserkészek rajvezetője: dr. Veress László igazgató-főorvos, nyugalmazott c. egyetemi tanár, az orvostudományok kandidátusa, a Szeged-Kálvin téri Református Egyházközség gondnoka lett.
2000-ben újabb parancsnokváltásra került sor. Jelenleg egy régi Vedreses diák, fiatal mérnök, Szilágyi József a csapat vezetője.
A Szeged-Kálvin téri Református Egyházközség Elnökségének és Presbitériumának kezdeményezése és döntése alapján a Gyülekezetünk lesz a Cserkészcsapat fenntartója 2008. őszétől.
Cserkészeink mindvégig megőrizték Firbás Oszkár természet-szeretetét, a többször újjáalakult csapat a hagyományos nyári táborok és évközi portyák mellett a téli, pár napos túrát is elengedhetetlennek tekinti.